BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü

 

Yüksek Lisans Başvuru Koşulları

1. BAŞVURU TARİHİ

Başvurular Haziran-Ağustos/Aralık-Ocak ayları arasında online olarak yapılabilmektedir. Spesifik başvuru tarihleri akademik takvime bağlı olarak her yıl güncellendiği için Duyurular sayfasından takip edilmelidir.

Online başvuru için aşağıdaki bilgilendirmeyi okuduktan sonra http://truva.baskent.edu.tr/onkayit/lisansustu/ tıklayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

2. BAŞVURU KOŞULLARI

  1. Tezli yüksek lisans programlarına başvuru için en az 55 ALES (149 GRE, 450 GMAT) puanı alınmış olması gerekmektedir. Tezsiz Yüksek lisans programlarına başvurularda ALES puanı aranmamaktadır.

  2. Adayların lisansüstü programlara kabul edilebilmeleri için belirli düzeyde İngilizce bilmeleri gerekmektedir. Aşağıda belirtilen puanlardan birine sahip olan adaylar doğrudan mülâkata alınacaktır.

İstenen En Az Puan

Sınav

Yüksek Lisans

KPDS(*)

60

ÜDS(*)

60

YDS(*)

60

e-YDS(*)

60

YÖKDİL

60

TOEFL (PBT)(**)

531

TOEFL (CBT)(**)

198

TOEFL (IBT)

72

CAE

C

CPE

C

FCE (ESOL)(**)

C

PTE

55

 

(*) T.C. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 07/06/2016 tarihli yazısı doğrultusunda, sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren 5 yıl süre ile geçerli olacaktır.

 (**) 14 Mart 2014 tarihinden sonra alınan sonuçlar geçerli sayılmayacaktır.  İlgili sınavlara yönelik, T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) 14 Şubat 2014 tarihli “Yabancı Dil Eşdeğerlilikleri” ile ilgili almış olduğu karar için www.osym.gov.tr adresinden bilgi alabilirsiniz.

3. Yukarıda sözü edilen sınavlara ilişkin belgelerden herhangi birine sahip olmayan adaylar, Başkent Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu tarafından yapılacak olan Yabancı Dil Seviye Tespit ve Yeterlilik Sınavı’nda başarılı olmaları halinde mülakata alınırlar. Yabancı Dil Seviye Tespit ve Yeterlilik Sınavı’na giren adaylarının sınav sonuçları, http://abu.baskent.edu.tr  adresinden duyurulacaktır. İngilizce seviyesi yeterli olmayan adaylar, Üniversitemizin Yabancı Diller Yüksek Okulu’nda yoğun İngilizce programına katılarak yüksek lisans programına devam edebilirler.

 

3. BAŞVURU SÜRECİNE İLİŞKİN BİLGİLENDİRME

  1. En fazla iki lisansüstü programına başvuru yapabilirsiniz.
  2. Online başvuru sisteminde “kaydet” ve “devam et” butonlarına onay verildiğinde bir sonraki aşamaya geçilmektedir. Tüm aşamaların tamamlanmasının ardından, son onay vermeden başvuru geçerli sayılamaz.
  3. Online başvuru sisteminde programlara başvuru için gerekli koşullara ilişkin sınav bilgileri (ALES ve dil yeterliliği gibi) ilgili kurumların veri tabanından otomatik olarak çekilmektedir. Sınav bilgilerinin başvuru ekranına gelmesi ile ilgili problem yaşanması durumunda daha sonra tekrar deneyebilirsiniz. 
  4. Başvuru için istenilen özgeçmiş ve transkriptiniz (not dökümü) online başvuru sistemine birleştirilmiş tek bir pdf dosyası olarak ve 3 MB büyüklüğü geçmeyecek şekilde yüklenmelidir. Bunların dışında istenen “niyet mektubu” mülakat tarihine kadar abu@baskent.edu.tr adresine elektronik posta ile gönderilmelidir.

Başvuru için gereken iki adet referans şartı, başvuru sahibi hakkında değerlendirmede bulunabilecek kişilerin Enstitümüz web sayfasında yer alan referans formunu doldurması veya bir referans mektubu yazması sağlanarak yerine getirilebilir. Referanslar abu@baskent.edu.tr adresine gönderilebilir veya kapalı bir zarf içinde mülakat günü elden teslim edilebilir.

5. Başvuru ücreti tüm programlar için 400 TL’dir. 2018 Güz Dönemi başvurularından itibaren ardışık iki yarıyılda yapılacak başvurular için tek bir başvuru ücreti geçerli olacaktır.

6. Başvuru ücretini doğrudan Denizbank Şubelerinden herhangi birine yatırmak isteyen adaylar 3010-796910-362 nolu hesaba ücretlerini yatırabilirler. Adaylar dekont açıklama kısmına mutlaka “TC Kimlik Numarası, Ad-Soyad”, “Lisansüstü program başvurusu” bilgisini yazmalıdır.

Başvuru ücretini EFT ile yatırmak isteyen adaylar ise (TL) TR650013400000079691000013 nolu IBAN numarasına ücretlerini yatırabilirler. Adaylar dekont açıklama kısmına online başvuru sırasında “ödeme” aşamasında kendilerine verilecek “EFT KODU”nu ve “Lisansüstü program başvurusu” bilgisini yazmalıdır.

Ödemede karşılaşılan sorunlarla ilgili İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığında ulaşılacak telefon numaraları

Tel: (312) 246 69 00 / 01-02-03 

7. Başvuru Formunun çıktısı alınarak imzalanır, bir adet fotoğraf yapıştırılarak, mülakata gelirken mutlaka getirilir.

4. KESİN KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER      

1. Tezli yüksek lisans yapmak isteyen adaylar için, ALES, GRE ya da GMAT puanını gösterir belgenin aslı.

2. Yabancı dil puanını gösterir belgenin aslı.

3. Lisans diploması aslı ve fotokopisi (Yurtdışı programlardan olması halinde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan alınacak Denklik Belgesi ile birlikte).

4. Lisans not çizelgesinin (transkript) aslı.

5. İki adet fotoğraf.

*Adayların başvurularını bizzat yapmaları gerekmektedir. Posta ile başvuru kabul edilmez.

** Kesin kayıt hakkı kazanan öğrencilerin evrakları teslim edilmez. Başvuru ücreti iade edilmez.

 

5. KESİN KAYIT ÜCRETLERİ

  1. Yüksek Lisans ders ücretleri, her ders kayıt döneminde kredi başına, KDV dahil 900 TL’dir.
  2. Yüksek Lisans Semineri ücreti 2.700 TL; Yüksek lisans tez ücreti 4500 TL; Dönem Projesi ücreti 3.600 TL olup, bu ücretlere KDV dahildir ve seminer, tez, projeye kayıt yaptırılan her yarıyıl ödenmeleri gerekmektedir.

Güncel ücretlere, Başkent Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı web sayfasında yer alan Ücretler sekmesinden ulaşılabilir.

 

BURSLAR

Başkent Üniversitesi mezunlarına kayıt ücreti üzerinden %30 oranında Destek Bursu verilir.

Başkent Üniversitesi ile kurumsal anlaşma yapan kurumların çalışanlarına tüm lisansüstü programlarında tam zamanlı öğrencilere indirim uygulanmaktadır.

2020 Güz Dönemi itibariyle Tezli Yüksek Lisans ve Doktora Programlarına kayıt olan toplam öğrenci sayısının %15’i kadar öğrenci öngörülen öğrenim süresi boyunca ücretsiz okuyabilecektir. En yüksek başarı puanıyla kabul edilen öğrenciler burstan faydalanabilecektir.

 

İLETİŞİM
Başkent Üniversitesi Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü
Bağlıca Kampusu, Fatih Sultan Mahallesi Eskişehir Yolu 18.km 06790 Etimesgut/ANKARA

Tel: (0312) 246 68 41 - 246 66 66 / 2147  Faks: (0312) 246 66 47
 e-posta :abu@baskent.edu.tr   http://abu.baskent.edu.tr