BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü

 

Yüksek Lisans Başvuru Koşulları

AÇILAN PROGRAMLAR

Program

Kontenjan

Avrupa Birliği Tezli Yüksek Lisans Programı

15

Avrupa Birliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı

15

Uluslararası İlişkiler Tezli Yüksek Lisans Programı

15

 

Uluslararası İlişkiler Tezsiz Yüksek Lisans Programı

15

 

Avrupa Birliği Yüksek Lisans Programı Tanıtım videosunu izlemek için tıklayınız: https://universitetercihleri.com/video/11113/Avrupa-Birligi-Tezli-Tezsiz-Yuksek.html

 

Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Programı Tanıtım videosunu izlemek için tıklayınız: https://universitetercihleri.com/video/11109/Uluslararasi-Iliskiler-Tezli-Tezsiz-Yuksek.html

 

Tanıtım Kitapçığını indirmek için tıklayınız.

 

Avrupa Birliği Yüksek Lisans Programı ve Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Programı hakkında ayrıntılı bilgi almak amacıyla zoom üzerinden, telefonla veya yüz yüze görüşmek için mcinar@baskent.edu.tr adresinden randevu alınız.

 

BAŞVURU KOŞULLARI ve İŞLEMLERİ

Başvuru ve Kayıt Süreç Şeması için tıklayınız:  http://abu.baskent.edu.tr/kw/upload/945/dosyalar/tamzamanli_ogrenci_kayit.pdf?birim=945&menu_id=31

 

BAŞVURU TARİHİ

Başvurular 1 Haziran – 31 Ağustos 2022 tarihleri arasında online olarak yapılacaktır. Online başvuru için aşağıdaki bilgilendirmeyi okuduktan sonra http://truva.baskent.edu.tr/onkayit/lisansustu/ tıklayınız.

 

BAŞVURU SÜRECİNE İLİŞKİN BİLGİLENDİRME

1. En fazla iki lisansüstü programına başvuru yapabilirsiniz.

 

2. Online başvuru sisteminde “kaydet” ve “devam et” butonlarına onay verildiğinde bir sonraki aşamaya geçilmektedir. Tüm aşamaların tamamlanmasının ardından, son onay vermeden başvuru geçerli sayılamaz.

 

3. Online başvuru sisteminde programlara başvuru için gerekli koşullara (enstitülerin web sayfası başvuru koşulları linkini verelim) ilişkin sınav bilgileri (ALES ve dil yeterliliği gibi) ilgili kurumların veri tabanından otomatik olarak çekilmektedir. Sınav bilgilerinin başvuru ekranına gelmesi ile ilgili problem yaşanması durumunda daha sonra tekrar deneyebilirsiniz. 

 

4. Başvuru için istenilen özgeçmiş ve transkriptiniz (not dökümü) online başvuru sistemine birleştirilmiş tek bir pdf dosyası olarak ve 3 MB büyüklüğü geçmeyecek şekilde yüklenmelidir. Bunların dışında istenen “niyet mektubu” mülakat tarihi olan 08 Eylül 2022’ye kadar abu@baskent.edu.tr adresine elektronik posta ile gönderilmelidir.

 

Başvuru için gereken iki adet referans şartı, başvuru sahibi hakkında değerlendirmede bulunabilecek kişilerin Enstitümüz web sayfasında yer alan referans formunu doldurması veya bir referans mektubu yazması sağlanarak yerine getirilebilir. Referanslar abu@baskent.edu.tr adresine gönderilebilir veya kapalı bir zarf içinde mülakat günü elden teslim edilebilir.

 

5. Başvuru ücreti tüm programlar için 400 TL’dir. 2018 Güz Dönemi başvurularından itibaren ardışık iki yarıyılda yapılacak başvurular için tek bir başvuru ücreti geçerli olacaktır.

 

6. Başvuru ücretini doğrudan Denizbank Şubelerinden herhangi birine yatırmak isteyen adaylar 3010-796910-362 nolu hesaba ücretlerini yatırabilirler. Adaylar dekont açıklama kısmına mutlaka “TC Kimlik Numarası, Ad-Soyad”, “Lisansüstü program başvurusu” bilgisini yazmalıdır.

Başvuru ücretini EFT ile yatırmak isteyen adaylar ise (TL) TR650013400000079691000013 nolu IBAN numarasına ücretlerini yatırabilirler. Adaylar dekont açıklama kısmına online başvuru sırasında “ödeme” aşamasında kendilerine verilecek “EFT KODU”nu ve “Lisansüstü program başvurusu” bilgisini yazmalıdır.

Ödemede karşılaşılan sorunlarla ilgili İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığında ulaşılacak telefon numaraları

Tel: (312) 246 69 00 / 01-02-03 

 

7. Başvuru Formunun çıktısı alınarak imzalanır, bir adet fotoğraf yapıştırılarak, mülakata gelirken mutlaka getirilir.

 

BAŞVURU KOŞULLARI

1. Tezli yüksek lisans programlarına başvuru için en az 55 ALES (149 GRE, 450 GMAT) puanı alınmış olması gerekmektedir. Tezsiz Yüksek lisans programlarına başvurularda ALES puanı aranmamaktadır.

2. Adayların lisansüstü programlara kabul edilebilmeleri için belirli düzeyde İngilizce bilmeleri gerekmektedir. Aşağıda belirtilen puanlardan birine sahip olan adaylar doğrudan 08 Eylül 2022 Perşembe günü yapılacak olan mülâkata alınacaktır. (Mülakat saati ve yeri, http://abu.baskent.edu.tr adresinden duyurulacaktır.)

İstenen En Az Puan

Sınav

Yüksek Lisans

KPDS(*)

60

ÜDS(*)

60

YDS(*)

60

YÖKDİL

60

e-YDS(*)

60

TOEFL (PBT)(**)

531

TOEFL (CBT)(**)

198

TOEFL (IBT)

72

CAE

C

CPE

C

FCE (ESOL)(**)

C

PTE

55

(*) T.C. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 07/06/2016 tarihli yazısı doğrultusunda, sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren 5 yıl süre ile geçerli olacaktır.

 (**) 14 Mart 2014 tarihinden sonra alınan sonuçlar geçerli sayılmayacaktır.  İlgili sınavlara yönelik, T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) 14 Şubat 2014 tarihli “Yabancı Dil Eşdeğerlilikleri” ile ilgili almış olduğu karar için www.osym.gov.tr adresinden bilgi alabilirsiniz.

3. Yukarıda sözü edilen sınavlara ilişkin belgelerden herhangi birine sahip olmayan adaylar, Başkent Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu tarafından 01 Eylül 2022 Perşembe günü saat 14:00’te yapılacak olan Yabancı Dil Seviye Tespit ve Yeterlilik Sınavı’nda başarılı olmaları halinde mülakata alınırlar. Yabancı Dil Seviye Tespit ve Yeterlilik Sınavı’na giren adaylarının sınav sonuçları, 06 Eylül 2022 Salı günü http://abu.baskent.edu.tr adresinden duyurulacaktır. İngilizce seviyesi yeterli olmayan adaylar, Üniversitemizin Yabancı Diller Yüksek Okulu’nda yoğun İngilizce programına katılarak yüksek lisans programına devam edebilirler.

 

KESİN KAYIIT İÇİN GEREKLİ BELGELER  

Kesin kayıt hakkı kazanan adayların, aşağıda belirtilen evrakları kayıt sırasında elden teslim etmeleri gerekmektedir.   

1. Tezli yüksek lisans yapmak isteyen adaylar için, ALES, GRE ya da GMAT puanını gösterir belgenin aslı.

2. Yabancı dil puanını gösterir belgenin aslı.

3.Lisans diploması aslı ve fotokopisi (Yurtdışı programlardan olması halinde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan alınacak Denklik Belgesi ile birlikte).

4. Lisans not çizelgesinin (transkript) aslı.

5. Adayın özgeçmişi (kimlik ve öğrenim bilgilerinin yanı sıra çalışılan işler; unvan ve görevler; yapılan yayın, araştırma vb. ile alınan ödüller ve burslar)

6. İki adet fotoğraf.

 

2022-2023 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI BAŞVURU, SINAV ve KAYIT TAKVİMİ

TARİH                                                             İŞLEM

31 Ağustos 2022                                          Başvuruların son günü

01 Eylül 2022                                                Yabancı Dil Seviye Tespit ve Yeterlik Sınavı

08 Eylül 2022                                                Mülâkat

09 Eylül 2022                                                Kayıt hakkı kazanan öğrencilerin Enstitü’nün web sayfasında ilan edilmesi

12-14 Eylül 2022                                          Kesin Kayıtlar ve Ders Kayıtları

19 Eylül 2022                                                Derslerin Başlaması

29-30 Eylül 2022                                          Ders Onayı ve Ders Ekleme-Silme

 

KESİN KAYIT ÜCRETLERİ

  1. Yüksek Lisans ders ücretleri, her ders kayıt döneminde kredi başına, KDV dahil 1.600 TL’dir.

  2. Yüksek Lisans Semineri ücreti 4.800 TL; Yüksek lisans tez ücreti 8.000 TL; Dönem Projesi ücreti 6.400 TL olup, bu ücretlere KDV dahildir ve seminer, tez, projeye kayıt yaptırılan her yarıyıl ödenmeleri gerekmektedir.

  3. Avrupa Birliği Tezli Yüksek Lisans Programı 34 kredi (Toplam:54.400TL), Avrupa Birliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı 34 kredi (Toplam:54.400 TL), Uluslararası İlişkiler Tezli Yüksek Lisans 37 kredi (Toplam: 59.200 TL) ve Uluslararası İlişkiler Tezsiz Yüksek Lisans Programı 34 kredi (Toplam: 54.400 TL) ile tamamlanmaktadır.

 

BURSLAR

Başkent Üniversitesi mezunlarına kayıt ücreti üzerinden %30 oranında Destek Bursu verilir.

Başkent Üniversitesi ile kurumsal anlaşma yapan kurumların çalışanlarına tüm lisansüstü programlarında tam zamanlı öğrencilere indirim uygulanmaktadır.

2020 Güz Dönemi itibariyle Tezli Yüksek Lisans ve Doktora Programlarına kayıt olan toplam öğrenci sayısının %15’i kadar öğrenci öngörülen öğrenim süresi boyunca ücretsiz okuyabilecektir. En yüksek başarı puanıyla kabul edilen öğrenciler burstan faydalanabilecektir.

 

İLETİŞİM
Başkent Üniversitesi Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü
Bağlıca Kampusu, Eskişehir Yolu 20. Km., 06810, ANKARA 

 Tel: (0312) 246 68 41 - 246 66 66 / 2147  Faks: (0312) 246 66 47
  e-posta :abu@baskent.edu.tr   http://abu.baskent.edu.tr  

https://twitter.com/ABU_Baskent

https://www.instagram.com/abu_baskent/