BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü

 

Yüksek Lisans Başvuru Koşulları

Yüksek Lisans Başvuru Koşulları

BAŞVURU TARİHİ

Başvurular Haziran-Ağustos ayları arasında http://truva.baskent.edu.tr/onkayit/lisansustu/ adresinden yapılabilmektedir. Spesifik başvuru tarihleri ve süreçleri akademik takvime bağlı olarak her yıl güncellendiği için Duyurular sayfasından takip edilmelidir.

BAŞVURU KOŞULLARI

1. Tezli yüksek lisans programlarına başvuru için en az 55 ALES (149 GRE, 450 GMAT) puanı alınmış olması gerekmektedir. Tezsiz Yüksek lisans programlarına başvurularda ALES puanı aranmamaktadır.

2. Adayların lisansüstü programlara kabul edilebilmeleri için belirli düzeyde İngilizce bilmeleri gerekmektedir. Aşağıda belirtilen puanlardan birine sahip olan adaylar doğrudan mülâkata alınacaktır.

İstenen En Az Puan

Sınav

Yüksek Lisans

KPDS(*)

60

ÜDS(*)

60

YDS(*)

60

e-YDS(*)

60

YÖKDİL

60

TOEFL (PBT)(**)

531

TOEFL (CBT)(**)

198

TOEFL (IBT)

72

CAE

C

CPE

C

FCE (ESOL)(**)

C

PTE

55

 

(*) T.C. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 07/06/2016 tarihli yazısı doğrultusunda, sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren 5 yıl süre ile geçerli olacaktır.

 (**) 14 Mart 2014 tarihinden sonra alınan sonuçlar geçerli sayılmayacaktır.  İlgili sınavlara yönelik, T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) 14 Şubat 2014 tarihli “Yabancı Dil Eşdeğerlilikleri” ile ilgili almış olduğu karar için www.osym.gov.tr adresinden bilgi alabilirsiniz.

2.a. Yukarıda sözü edilen sınavlara ilişkin belgelerden herhangi birine sahip olmayan adaylar, Başkent Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu tarafından yapılacak olan Yabancı Dil Seviye Tespit ve Yeterlilik Sınavı’nda başarılı olmaları halinde mülakata alınırlar. Yabancı Dil Seviye Tespit ve Yeterlilik Sınavı’na giren adaylarının sınav sonuçları, http://abu.baskent.edu.tr adresinden duyurulacaktır. İngilizce seviyesi yeterli olmayan adaylar, Üniversitemizin Yabancı Diller Yüksek Okulu’nda yoğun İngilizce programına katılarak yüksek lisans programına devam edebilirler.

 3. Bir lisans programından mezun olunduğunu gösteren Lisans diploması ve transkript. (Mezuniyetin yurtdışı programlardan olması halinde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan Denklik Belgesi alınması gerekmektedir).

 

Yukarıdaki şartları sağlayan adaylardan başvuru sırasında özgeçmiş, niyet mektubu ve iki adet referans mektubu istenmektedir.

Kesin kayıt sırasında adayların ayrıca iki adet fotoğraf ve Askerlik Durum Belgesinin aslını veya onaylı fotokopisini teslim etmeleri gerekmektedir.

Ön kayıt ve başvuru ücreti olan 200 TL, Denizbank A.Ş. nezdinde Başkent Üniversitesi Kurumsal TL Hesabı olan TR65 0013 4000 0007 9691 0000 13 IBAN numaralı hesaba yatırılmalıdır.

 

KESİN KAYIT ÜCRETLERİ

  1.  Yüksek Lisans ders ücretleri, her ders kayıt döneminde kredi başına, KDV dahil 650 TL’dir.
  2. Yüksek Lisans Semineri ücreti 1.950 TL; Yüksek lisans tez ücreti 3.250 TL; Dönem Projesi ücreti 2.600 TL olup, bu ücretlere KDV dahildir ve seminer, tez, projeye kayıt yaptırılan her yarıyıl ödenmeleri gerekmektedir.
  3. Özel Öğrenci statüsünde ders alacak öğrenciler için ders kayıt ücreti, kredi başına KDV dahil 650 TL'dir.

Güncel ücretlere, Başkent Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı web sayfasında yer alan Ücretler sekmesinden ulaşılabilir.

 

BURSLAR

Başkent Üniversitesi mezunlarına kayıt ücreti üzerinden %30 oranında Destek Bursu verilir.

 

 

İLETİŞİM
Başkent Üniversitesi Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü
Bağlıca Kampusu, Eskişehir Yolu 20. Km., 06810, ANKARA 

 Tel: (0312) 246 68 41 - 246 66 66 / 2147  Faks: (0312) 246 66 47
      e-posta :abu@baskent.edu.tr   http://abu.baskent.edu.tr