BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü

 

Doktora Başvuru Koşulları

1. BAŞVURU TARİHİ

Başvurular Haziran-Ağustos/Aralık-Ocak ayları arasında yapılabilmektedir. Spesifik başvuru tarihleri akademik takvime bağlı olarak her yıl güncellendiği için Duyurular sayfasından takip edilmelidir.

Online başvuru için aşağıdaki bilgilendirmeyi okuduktan sonra http://truva.baskent.edu.tr/onkayit/lisansustu/ tıklayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

2. BAŞVURU KOŞULLARI

  1. Siyaset Bilimi Doktora Programına yüksek lisans derecesine sahip olanlar başvurabilirler.
  2. En az 55 ALES (149 GRE, 450 GMAT).
  3. En az 2.60/4.00 mezuniyet not ortalaması
  4. Aşağıdaki İngilizce yeterlilik sınav türlerinden birinden ilgili puan alınarak gösterilen İngilizce bilgisi

İstenen En Az Puan

Sınav

Doktora

KPDS(*)

70

ÜDS(*)

70

YDS(*)

70

e-YDS(*)

70

YÖKDİL

70

TOEFL (PBT)(**)

561

TOEFL (CBT)(**)

221

TOEFL (IBT)

84

CAE

B

CPE

C

FCE (ESOL)(**)

C

PTE

71

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(*) T.C. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 07/06/2016 tarihli yazısı doğrultusunda, sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren 5 yıl süre ile geçerli olacaktır.

(**) 14 Mart 2014 tarihinden sonra alınan sonuçlar geçerli sayılmayacaktır.  İlgili sınavlara yönelik, T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) 14 Şubat 2014 tarihli “Yabancı Dil Eşdeğerlilikleri” ile ilgili almış olduğu karar için www.osym.gov.tr adresinden bilgi alabilirsiniz.

 

3. BAŞVURU SÜRECİNE İLİŞKİN BİLGİLENDİRME

  1. En fazla iki lisansüstü programına başvuru yapabilirsiniz.
  2. Online başvuru sisteminde “kaydet” ve “devam et” butonlarına onay verildiğinde bir sonraki aşamaya geçilmektedir. Tüm aşamaların tamamlanmasının ardından, son onay vermeden başvuru geçerli sayılamaz.
  3. Online başvuru sisteminde programlara başvuru için gerekli koşullara ilişkin sınav bilgileri (ALES ve dil yeterliliği gibi) ilgili kurumların veri tabanından otomatik olarak çekilmektedir. Sınav bilgilerinin başvuru ekranına gelmesi ile ilgili problem yaşanması durumunda daha sonra tekrar deneyebilirsiniz. 
  4. Başvuru için istenilen özgeçmiş ve transkriptiniz (not dökümü) online başvuru sistemine birleştirilmiş tek bir pdf dosyası olarak ve 3 MB büyüklüğü geçmeyecek şekilde yüklenmelidir. Bunların dışında istenen “niyet mektubu” mülakat tarihine kadar abu@baskent.edu.tr adresine elektronik posta ile gönderilmelidir.

Başvuru için gereken iki adet referans şartı, başvuru sahibi hakkında değerlendirmede bulunabilecek kişilerin Enstitümüz web sayfasında yer alan referans formunu doldurması veya bir referans mektubu yazması sağlanarak yerine getirilebilir. Referanslar abu@baskent.edu.tr adresine gönderilebilir veya kapalı bir zarf içinde mülakat günü elden teslim edilebilir.

5. Başvuru ücreti tüm programlar için 400 TL’dir. 2018 Güz Dönemi başvurularından itibaren ardışık iki yarıyılda yapılacak başvurular için tek bir başvuru ücreti geçerli olacaktır.

6. Başvuru ücretini doğrudan Denizbank Şubelerinden herhangi birine yatırmak isteyen adaylar 3010-796910-362 nolu hesaba ücretlerini yatırabilirler. Adaylar dekont açıklama kısmına mutlaka “TC Kimlik Numarası, Ad-Soyad”, “Lisansüstü program başvurusu” bilgisini yazmalıdır.

Başvuru ücretini EFT ile yatırmak isteyen adaylar ise (TL) TR650013400000079691000013 nolu IBAN numarasına ücretlerini yatırabilirler. Adaylar dekont açıklama kısmına online başvuru sırasında “ödeme” aşamasında kendilerine verilecek “EFT KODU”nu ve “Lisansüstü program başvurusu” bilgisini yazmalıdır.

Ödemede karşılaşılan sorunlarla ilgili İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığında ulaşılacak telefon numaraları

Tel: (312) 246 69 00 / 01-02-03 

7. Başvuru Formunun çıktısı alınarak imzalanır, bir adet fotoğraf yapıştırılarak, mülakata gelirken mutlaka getirilir.

 

4. KESİN KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER      

1. Tezli yüksek lisans yapmak isteyen adaylar için, ALES, GRE ya da GMAT puanını gösterir belgenin aslı.

2. Yabancı dil puanını gösterir belgenin aslı.

3. Yüksek lisans ve Lisans diplomasının aslı ve fotokopisi (Yurtdışı programlardan olması halinde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan alınacak Denklik Belgesi ile birlikte)

4. Yüksek lisans ve Lisans not çizelgelerinin/çizelgesinin (transkript) aslı.

5. İki adet fotoğraf.

*Adayların başvurularını bizzat yapmaları gerekmektedir. Posta ile başvuru kabul edilmez.

** Kesin kayıt hakkı kazanan öğrencilerin evrakları teslim edilmez. Başvuru ücreti iade edilmez.

 

5. KESİN KAYIT ÜCRETLERİ

  1. Doktora ders ücretleri, her ders kayıt döneminde kredi başına, KDV dahil 900 TL’dir.
  2. Doktora Semineri ücreti 2.700 TL; Doktora tez ücreti 2.700 TL’dir. Bu ücretlere KDV dahildir, seminer ve teze kayıt yaptırılan her yarıyıl ödenmeleri gerekmektedir.

Güncel ücretlere Başkent Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı web sayfasında yer alan Ücretler sekmesinden ulaşılabilir.

 

BURSLAR

Başkent Üniversitesi mezunlarına kayıt ücreti üzerinden %30 oranında Destek Bursu verilir.

Başkent Üniversitesi ile kurumsal anlaşma yapan kurumların çalışanlarına tüm lisansüstü programlarında tam zamanlı öğrencilere indirim uygulanmaktadır.

2020 Güz Dönemi itibariyle Tezli Yüksek Lisans ve Doktora Programlarına kayıt olan toplam öğrenci sayısının %15’i kadar öğrenci öngörülen öğrenim süresi boyunca ücretsiz okuyabilecektir. En yüksek başarı puanıyla kabul edilen öğrenciler burstan faydalanabilecektir.

 

 

İLETİŞİM
Başkent Üniversitesi Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü
Bağlıca Kampusu, Fatih Sultan Mahallesi Eskişehir Yolu 18.km 06790 Etimesgut/ANKARA

Tel: (0312) 246 68 41 - 246 66 66 / 2147  Faks: (0312) 246 66 47
 e-posta :abu@baskent.edu.tr   http://abu.baskent.edu.tr