BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü

 

Doktora Başvuru Koşulları

 

AÇILAN PROGRAM

Program

Kontenjan

Siyaset Bilimi Doktora Programı

10

Uluslararası İlişkiler Doktora Programı

10

 

Siyaset Bilimi Doktora Programı Tanıtım videosunu izlemek için tıklayınız: https://universitetercihleri.com/video/11066/Siyaset-Bilimi-Doktora-Programi.html

 

Tanıtım Kitapçığını indirmek için tıklayınız.

 

Siyaset Bilimi Doktora Programı hakkında ayrıntılı bilgi almak amacıyla zoom üzerinden, telefonla veya yüz yüze görüşmek için mcinar@baskent.edu.tr adresinden randevu alınız.

 

Uluslararası İlişkiler Doktora Programı hakkında ayrıntılı bilgi almak amacıyla zoom üzerinden, telefonla veya yüz yüze görüşmek için cihandizdaroglu@baskent.edu.tr adresinden randevu alınız.

 

BAŞVURU KOŞULLARI ve İŞLEMLERİ

Başvuru ve Kayıt Süreç Şeması için tıklayınız: 

http://abu.baskent.edu.tr/kw/upload/945/dosyalar/tamzamanli_ogrenci_kayit.pdf?birim=945&menu_id=31

 

BAŞVURU TARİHİ

Başvurular 1 Haziran – 31 Ağustos 2022 tarihleri arasında online olarak yapılacaktır. Online başvuru için aşağıdaki bilgilendirmeyi okuduktan sonra http://truva.baskent.edu.tr/onkayit/lisansustu/ tıklayınız.

 

BAŞVURU SÜRECİNE İLİŞKİN BİLGİLENDİRME

1. En fazla iki lisansüstü programına başvuru yapabilirsiniz.

 

2. Online başvuru sisteminde “kaydet” ve “devam et” butonlarına onay verildiğinde bir sonraki aşamaya geçilmektedir. Tüm aşamaların tamamlanmasının ardından, son onay vermeden başvuru geçerli sayılamaz.

 

3. Online başvuru sisteminde programlara başvuru için gerekli koşullara ilişkin sınav bilgileri (ALES ve dil yeterliliği gibi) ilgili kurumların veri tabanından otomatik olarak çekilmektedir. Sınav bilgilerinin başvuru ekranına gelmesi ile ilgili problem yaşanması durumunda daha sonra tekrar deneyebilirsiniz. 

 

4. Başvuru için istenilen özgeçmiş ve transkriptiniz (not dökümü) online başvuru sistemine birleştirilmiş tek bir pdf dosyası olarak ve 3 MB büyüklüğü geçmeyecek şekilde yüklenmelidir. Bunların dışında istenen “niyet mektubu” mülakat tarihi olan 08 Eylül 2022’e kadar abu@baskent.edu.tr adresine elektronik posta ile gönderilmelidir.

Başvuru için gereken iki adet referans şartı, başvuru sahibi hakkında değerlendirmede bulunabilecek kişilerin Enstitümüz web sayfasında yer alan referans formunu doldurması veya bir referans mektubu yazması sağlanarak yerine getirilebilir. Referanslar abu@baskent.edu.tr adresine gönderilebilir veya kapalı bir zarf içinde mülakat günü elden teslim edilebilir.

 

5. Başvuru ücreti tüm programlar için 400 TL’dir. 2018 Güz Dönemi başvurularından itibaren ardışık iki yarıyılda yapılacak başvurular için tek bir başvuru ücreti geçerli olacaktır.

 

6. Başvuru ücretini doğrudan Denizbank Şubelerinden herhangi birine yatırmak isteyen adaylar 3010-796910-362 nolu hesaba ücretlerini yatırabilirler. Adaylar dekont açıklama kısmına mutlaka “TC Kimlik Numarası, Ad-Soyad”, “Lisansüstü program başvurusu” bilgisini yazmalıdır.

Başvuru ücretini EFT ile yatırmak isteyen adaylar ise (TL) TR650013400000079691000013 nolu IBAN numarasına ücretlerini yatırabilirler. Adaylar dekont açıklama kısmına online başvuru sırasında “ödeme” aşamasında kendilerine verilecek “EFT KODU”nu ve “Lisansüstü program başvurusu” bilgisini yazmalıdır.

Ödemede karşılaşılan sorunlarla ilgili İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığında ulaşılacak telefon numaraları

Tel: (312) 246 69 00 / 01-02-03 

 

7. Başvuru Formunun çıktısı alınarak imzalanır, bir adet fotoğraf yapıştırılarak, mülakata gelirken mutlaka getirilir.

 

BAŞVURU KOŞULLARI

  1. Siyaset Bilimi Doktora Programı ve Uluslararası İlişkiler Doktora Programına yüksek lisans derecesine sahip olanlar başvurabilirler. Adaylar, en az bir derecesini bir sosyal bilim alanından almış olmalıdır.  
  2. Başvuru için en az 55 ALES (149 GRE, 450 GMAT) puanı almış olmak gerekmektedir.
  3. Başvuru için en az 2.60/4.00 not ortalaması ile mezun olmuş olmak gerekmektedir.
  4. Adayların doktora programına kabul edilebilmeleri için belirli düzeyde İngilizce bilmeleri zorunludur. Aşağıda belirtilen puanlardan herhangi birine sahip olan adaylar 08 Eylül 2022 Perşembe günü yapılacak olan mülâkata alınacaktır. (Mülakat saati ve yeri, http://abu.baskent.edu.tr adresinden duyurulacaktır.) 

 

İstenen En Az Puan

Sınav

Doktora

KPDS(*)

70

ÜDS(*)

70

YDS(*)

70

YÖKDİL

70

e-YDS(*)

70

TOEFL (PBT)(**)

561

TOEFL (CBT)(**)

221

TOEFL (IBT)

84

CAE

B

CPE

C

FCE (ESOL)(**)

C

PTE

71

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(*) T.C. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 07/06/2016 tarihli yazısı doğrultusunda, sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren 5 yıl süre ile geçerli olacaktır.

(**) 14 Mart 2014 tarihinden sonra alınan sonuçlar geçerli sayılmayacaktır.  İlgili sınavlara yönelik, T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) 14 Şubat 2014 tarihli “Yabancı Dil Eşdeğerlilikleri” ile ilgili almış olduğu karar için www.osym.gov.tr adresinden bilgi alabilirsiniz.

 

KESİN KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

Kesin kayıt hakkı kazanan adayların, aşağıda belirtilen evrakları kayıt sırasında elden teslim etmeleri gerekmektedir.   

1. ALES, GRE ya da GMAT puanını gösterir belgenin aslı. 

2. Yabancı dil puanını gösterir belgenin aslı.

3. Yüksek lisans ve Lisans diplomasının aslı ve fotokopisi (Yurtdışı programlardan olması halinde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan alınacak Denklik Belgesi ile birlikte)

4. Yüksek lisans ve Lisans not çizelgelerinin/çizelgesinin (transkript) aslı.

5. Adayın özgeçmişi (kimlik ve öğrenim bilgilerinin yanı sıra çalışılan işler; unvan ve görevler; yapılan yayın, araştırma vb. ile alınan ödüller ve burslar), niyet mektubu ve referansları.  

6. İki adet fotoğraf.

 

2022-2023 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI BAŞVURU, SINAV ve KAYIT TAKVİMİ

TARİH                                                            İŞLEM

31 Ağustos 2022                                           Başvuruların son günü

08 Eylül 2022                                                Mülâkat

09 Eylül 2022                                                Kayıt hakkı kazanan öğrencilerin Enstitü’nün web sayfasında ilan edilmesi

12-14 Eylül 2022                                          Kesin Kayıtlar ve Ders Kayıtları

19 Eylül 2022                                                Derslerin Başlaması

29-30 Eylül 2022                                          Ders Onayı ve Ders Ekleme-Silme

 

KESİN KAYIT ÜCRETLERİ

  1.   Doktora ders ücretleri, her ders kayıt döneminde kredi başına, KDV dahil 1260 TL’dir.
  2. Doktora Semineri ücreti 3780 TL; Doktora tez ücreti 3780 TL’dir. Bu ücretlere KDV dahildir, seminer ve teze kayıt yaptırılan her yarıyıl ödenmeleri gerekmektedir.
  3.  Doktora Programı toplam 45 kredi (Toplam: 56.700 TL) ile tamamlanmaktadır.

 

BURSLAR

Başkent Üniversitesi mezunlarına kayıt ücreti üzerinden %30 oranında Destek Bursu verilir.

Başkent Üniversitesi ile kurumsal anlaşma yapan kurumların çalışanlarına tüm lisansüstü programlarında tam zamanlı öğrencilere indirim uygulanmaktadır.

2020 Güz Dönemi itibariyle Tezli Yüksek Lisans ve Doktora Programlarına kayıt olan toplam öğrenci sayısının %15’i kadar öğrenci öngörülen öğrenim süresi boyunca ücretsiz okuyabilecektir. En yüksek başarı puanıyla kabul edilen öğrenciler burstan faydalanabilecektir.

 

İLETİŞİM
Başkent Üniversitesi Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü
Bağlıca Kampusu, Eskişehir Yolu 20. Km., 06810, ANKARA 

 Tel: (0312) 246 68 41 - 246 66 66 / 2147  Faks: (0312) 246 66 47
  e-posta :abu@baskent.edu.tr   http://abu.baskent.edu.tr

https://twitter.com/ABU_Baskent

https://www.instagram.com/abu_baskent/