BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü

 

ÖZEL ÖĞRENCİ BAŞVURU KOŞULLARI ve İŞLEMLERİ

Özel Öğrenci Başvuru Koşulları ve İşlemleri

  1. BAŞVURU TARİHİ

Enstitü Anabilim Dallarınca açılacak yüksek lisans ve doktora derslerine özel öğrenci statüsünde ders almak isteyen öğrenciler, başvurularını lisansüstü programlara başvuru tarihlerinde yapabilirler. Lisansüstü programlara başvuru tarihleri akademik takvime göre her yıl güncellenmektedir. Spesifik başvuru tarihleri Duyurular sayfasından takip edilmelidir.

Başvurular online olarak yapılacaktır. Online başvuru için http://truva.baskent.edu.tr/onkayit/lisansustu/ tıklayınız.

İstisnai durumlarda ekle-sil dönemine kadar yapılan başvurular da değerlendirilir.

  1. BAŞVURU KOŞULLARI
  1. Doktora programında Özel öğrenci olarak ders alacak adayların, İngilizce baraj puanından birine sahip gerekmektedir.

İngilizce Baraj Puanları

İstenen En Az Puan

 

Sınav

Doktora

KPDS(*)

60

ÜDS(*)

60

YDS(*)

60

YÖKDİL

60

e-YDS(*)

60

TOEFL (PBT)(**)

531

TOEFL (CBT)(**)

198

TOEFL (IBT)

72

CPE

C

FCE (ESOL)(**)

C

PTE

55

CAE

C

     

 

(+) Yüksek lisans programlarında özel öğrenci olarak ders almak isteyen ve tabloda belirtilen sınavlardan birine ait sonuç belgesi bulunmayan adayların başvuruları, Başkent Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu’nca yapılacak Yabancı Dil Seviye Tespit ve Yeterlik Sınavı’nda başarılı olmaları halinde değerlendirilecektir. Yabancı Dil Seviye Tespit ve Yeterlik Sınavı’na giren adaylarının sınav sonuçları http://abu.baskent.edu.tr adresinden duyurulacaktır. Doktora programından ders almak isteyen özel öğrenci adayları için böyle bir imkan bulunmamaktadır.

(*)T.C. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 07/06/2016 tarihli yazısı doğrultusunda, sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren 5 yıl süre ile geçerli olacaktır.

(**) 14 Mart 2014 tarihinden sonra alınan sonuçlar geçerli sayılmayacaktır.  İlgili sınavlara yönelik, T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) 14 Şubat 2014 tarihli “Yabancı Dil Eşdeğerlilikleri” ile ilgili almış olduğu

karar için www.osym.gov.tr adresinden bilgi alabilirsiniz.

  1. Özel öğrencilik başvurularında ALES puanı aranmamaktadır.

 

  1. BAŞVURU SÜRECİNE İLİŞKİN BİLGİLENDİRME
  1. Online başvuru sisteminde “kaydet” ve “devam et” butonlarına onay verildiğinde bir sonraki aşamaya geçilmektedir. Tüm aşamaların tamamlanmasının ardından, son onay vermeden başvuru geçerli sayılamaz.
  2. Başvuru ücreti tüm programlar için 200 TL’dir. 2018 Güz Dönemi başvurularından itibaren ardışık iki yarıyılda yapılacak başvurular için tek bir başvuru ücreti geçerli olacaktır.
  3. Başvuru ücretini doğrudan Denizbank Şubelerinden herhangi birine yatırmak isteyen adaylar 3010-796910-362 nolu hesaba ücretlerini yatırabilirler. Adaylar dekont açıklama kısmına mutlaka “TC Kimlik Numarası, Ad-Soyad”, “Lisansüstü program başvurusu” bilgisini yazmalıdır.

 

Başvuru ücretini EFT ile yatırmak isteyen adaylar ise (TL) TR650013400000079691000013 nolu IBAN numarasına ücretlerini yatırabilirler. Adaylar dekont açıklama kısmına online başvuru sırasında “ödeme” aşamasında kendilerine verilecek “EFT KODU”nu ve “Lisansüstü program başvurusu” bilgisini yazmalıdır.

4. KESİN KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

1. Mezuniyet belgesinin aslı ve fotokopisi (Yurtdışı programlardan olması halinde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan alınacak Denklik Belgesi ile birlikte).

2. Not dökümü aslı.

3. 2 adet fotoğraf.

4. Nüfus cüzdan fotokopisi.

5. KESİN KAYIT ÜCRETLERİ

Özel Öğrenci statüsünde ders alacak öğrenciler için ders kayıt ücreti, kredi başına KDV dahil 780 TL’dir.

* Başkent Üniversitesi son sınıf öğrencilerine ve mezunlarına özel öğrenci olarak alacakları dersler için %30 oranında indirim sağlanır.

 

 

 

 

 

İLETİŞİM
Başkent Üniversitesi Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü
Bağlıca Kampusu, Eskişehir Yolu 20. Km., 06810, ANKARA 

Tel: (0312) 246 68 41 - 246 66 66 / 2147  Faks: (0312) 246 66 47
e-posta :abu@baskent.edu.tr   http://abu.baskent.edu.tr