BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü

 

Doktora Başvuru Koşulları

 

AÇILAN PROGRAM

Program

Kontenjan

Türk Uyruklu

Yabancı uyruklu

Siyaset Bilimi Doktora Programı

10

5

Uluslararası İlişkiler Doktora Programı

10

5

 

Siyaset Bilimi Doktora Programı Tanıtım videosunu izlemek için tıklayınız: https://universitetercihleri.com/video/11066/Siyaset-Bilimi-Doktora-Programi.html

 

Tanıtım Kitapçığını indirmek için tıklayınız.

 

Siyaset Bilimi Doktora Programı hakkında ayrıntılı bilgi almak amacıyla zoom üzerinden, telefonla veya yüz yüze görüşmek için elif@baskent.edu.tr adresinden randevu alınız.

 

Uluslararası İlişkiler Doktora Programı hakkında ayrıntılı bilgi almak amacıyla zoom üzerinden, telefonla veya yüz yüze görüşmek için elif@baskent.edu.tr adresinden randevu alınız.

 

BAŞVURU KOŞULLARI ve İŞLEMLERİ

Başvuru ve Kayıt Süreç Şeması için tıklayınız: 

http://abu.baskent.edu.tr/kw/upload/945/dosyalar/tamzamanli_ogrenci_kayit.pdf?birim=945&menu_id=31

BAŞVURU TARİHİ

Başvurular 27 Kasım 2023-22 Ocak 2024 tarihleri arasında online olarak yapılacaktır. Online başvuru için aşağıdaki bilgilendirmeyi okuduktan sonra http://truva.baskent.edu.tr/onkayit/lisansustu/ tıklayınız.

BAŞVURU SÜRECİNE İLİŞKİN BİLGİLENDİRME

1. En fazla iki lisansüstü programına başvuru yapabilirsiniz.

2. Online başvuru sisteminde “kaydet” ve “devam et” butonlarına onay verildiğinde bir sonraki aşamaya geçilmektedir. Tüm aşamaların tamamlanmasının ardından, son onay vermeden başvuru geçerli sayılamaz.

3. Online başvuru sisteminde programlara başvuru için gerekli koşullara ilişkin sınav bilgileri (ALES ve dil yeterliliği gibi) ilgili kurumların veri tabanından otomatik olarak çekilmektedir. Sınav bilgilerinin başvuru ekranına gelmesi ile ilgili problem yaşanması durumunda daha sonra tekrar deneyebilirsiniz. 

4. Başvuru için istenilen özgeçmiş ve transkriptiniz (not dökümü) online başvuru sistemine birleştirilmiş tek bir pdf dosyası olarak ve 3 MB büyüklüğü geçmeyecek şekilde yüklenmelidir. Bunların dışında istenen “niyet mektubu” mülakat tarihi olan 30 Ocak 2024’e kadar abu@baskent.edu.tr adresine elektronik posta ile gönderilmelidir.

Başvuru için gereken iki adet referans şartı, başvuru sahibi hakkında değerlendirmede bulunabilecek kişilerin Enstitümüz web sayfasında yer alan referans formunu doldurması veya bir referans mektubu yazması sağlanarak yerine getirilebilir. Referanslar abu@baskent.edu.tr adresine gönderilebilir veya kapalı bir zarf içinde mülakat günü elden teslim edilebilir.

5. Başvuru ücreti tüm programlar için 400 TL’dir. 2018 Güz Dönemi başvurularından itibaren ardışık iki yarıyılda yapılacak başvurular için tek bir başvuru ücreti geçerli olacaktır.

6. Başvuru ücretini doğrudan Denizbank Şubelerinden herhangi birine yatırmak isteyen adaylar 3010-796910-362 nolu hesaba ücretlerini yatırabilirler. Adaylar dekont açıklama kısmına mutlaka “TC Kimlik Numarası, Ad-Soyad”, “Lisansüstü program başvurusu” bilgisini yazmalıdır.

Başvuru ücretini EFT ile yatırmak isteyen adaylar ise (TL) TR650013400000079691000013 nolu IBAN numarasına ücretlerini yatırabilirler. Adaylar dekont açıklama kısmına online başvuru sırasında “ödeme” aşamasında kendilerine verilecek “EFT KODU”nu ve “Lisansüstü program başvurusu” bilgisini yazmalıdır.

Ödemede karşılaşılan sorunlarla ilgili İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığında ulaşılacak telefon numaraları

Tel: (312) 246 69 00 / 01-02-03 

7. Başvuru Formunun çıktısı alınarak imzalanır, bir adet fotoğraf yapıştırılarak, mülakata gelirken mutlaka getirilir.

BAŞVURU KOŞULLARI

  1. Siyaset Bilimi Doktora Programı ve Uluslararası İlişkiler Doktora Programına yüksek lisans derecesine sahip olanlar başvurabilirler. Adaylar, en az bir derecesini bir sosyal bilim alanından almış olmalıdır.  
  2. Başvuru için en az 55 ALES (149 GRE, 450 GMAT) puanı almış olmak gerekmektedir.
  3. Başvuru için en az 2.60/4.00 not ortalaması ile mezun olmuş olmak gerekmektedir.
  4. Adayların doktora programına kabul edilebilmeleri için belirli düzeyde İngilizce bilmeleri zorunludur. Aşağıda belirtilen puanlardan herhangi birine sahip olan adaylar 30 Ocak 2024 Salı günü yapılacak olan mülâkata alınacaktır. (Mülakat saati ve yeri, http://abu.baskent.edu.tr adresinden duyurulacaktır.) 

İstenen En Az Puan

Sınav

Doktora

KPDS(*)

70

ÜDS(*)

70

YDS(*)

70

YÖKDİL

70

e-YDS(*)

70

TOEFL (IBT)

84

CAE

B

CPE

C

PTE

71

(*) T.C. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 07/06/2016 tarihli yazısı doğrultusunda, sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren 5 yıl süre ile geçerli olacaktır.

KESİN KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

Kesin kayıt hakkı kazanan adayların, aşağıda belirtilen evrakları kayıt sırasında elden teslim etmeleri gerekmektedir.   

1. ALES, GRE ya da GMAT puanını gösterir belgenin aslı. 

2. Yabancı dil puanını gösterir belgenin aslı.

3. Yüksek lisans ve Lisans diplomasının aslı ve fotokopisi (Yurtdışı programlardan olması halinde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan alınacak Denklik Belgesi ile birlikte)

4. Yüksek lisans ve Lisans not çizelgelerinin/çizelgesinin (transkript) aslı.

5. Adayın özgeçmişi (kimlik ve öğrenim bilgilerinin yanı sıra çalışılan işler; unvan ve görevler; yapılan yayın, araştırma vb. ile alınan ödüller ve burslar), niyet mektubu ve referansları.  

6. İki adet fotoğraf.

2023-2024 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI BAŞVURU, SINAV ve KAYIT TAKVİMİ

TARİH                                                             İŞLEM

22 Ocak 2024                                                 Başvuruların son günü

30 Ocak 2024                                                 Mülâkat

02 Şubat 2024                                                Kayıt hakkı kazanan öğrencilerin Enstitü’nün web sayfasında ilan edilmesi

05-07 Şubat 2024                                           Kesin Kayıtlar ve Ders Kayıtları

12 Şubat 2024                                                Derslerin Başlaması

22-23 Şubat 2024                                           Ders Onayı ve Ders Ekleme-Silme

 

KESİN KAYIT ÜCRETLERİ

Kredi başına ücretleri öğrenmek için aşağıdaki linki tıklayınız.

https://ogrisl.baskent.edu.tr/kw/genel.php?birim=9998&menu_id=21&id=158308 

 

BURSLAR

Başkent Üniversitesi mezunlarına kayıt ücreti üzerinden %30 oranında Destek Bursu verilir.

Başkent Üniversitesi ile kurumsal anlaşma yapan kurumların çalışanlarına tüm lisansüstü programlarında tam zamanlı öğrencilere indirim uygulanmaktadır.

2020 Güz Dönemi itibariyle Tezli Yüksek Lisans ve Doktora Programlarına kayıt olan toplam öğrenci sayısının %15’i kadar öğrenci öngörülen öğrenim süresi boyunca ücretsiz okuyabilecektir. En yüksek başarı puanıyla kabul edilen öğrenciler burstan faydalanabilecektir.

 

İLETİŞİM
Başkent Üniversitesi Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü
Bağlıca Kampusu, Eskişehir Yolu 20. Km., 06810, ANKARA 

 Tel: (0312) 246 68 41 - 246 66 66 / 2147  Faks: (0312) 246 66 47
      e-posta :abu@baskent.edu.tr   http://abu.baskent.edu.tr

https://twitter.com/ABU_Baskent

https://www.instagram.com/abu_baskent/